Biegiem po zdrowie, sprawność i endorfiny.

4. Miejsce realizacji projektu

MOSiR Aleksandrów Łódzki


5. Opis projektu

Projekt ma na celu promocję aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia, rozpowszechnianie wiedzy z zakresu metodologii treningu biegowego oraz prawidłowego odżywiania dla aktywnie fizycznych. Istotną rolą projektu jest budowanie integracji lokalnej społeczności i promocja Aleksandrowa Łódzkiego jako gminy sportowej.

Planowane jest uruchomienie dużej grupy biegowej (60-80 osób), która poprzez uczestnictwo w treningach pod okiem fachowców oraz udział w warsztatach tematycznych podnosi wiedzę z zakresu teorii sportu i dietetyki, przez co trening sam w sobie staje się wydajniejszy i bezpieczniejszy dla zdrowia. Istotnymi wydarzeniami projektu jest udział uczestników w amatorskich Mistrzostwach Świata oraz Gala Sportów Wydolnościowych.


6. Uzasadnienie realizacji projektu

Bieganie jest najprostszym sposobem na zachowanie zdrowia, szczupłej sylwetki i sprawności. Biegających jest coraz więcej, co jest widoczne chociażby po ilości osób startujących w licznych biegach masowych.

Mimo prostoty, trening biegowy kryje zagrożenia, które objawiają się w postaci kontuzji a w ekstremalnych wypadach nawet zgonu.

Projekt zakłada prowadzenie treningów 1 x w tygodniu pod okiem wykwalifikowanych instruktorów na zasadzie wolontariatu, jak również zatrudnienie uznanego trenera do przeprowadzenia cyklu spotkań poruszających aspekt zdrowotny. Cykl: czy bieganie jest zdrowe? Co trzeba zrobić, aby biegać nie tylko szybko, ale bezpiecznie? Jaką w tym rolę odgrywa technika?

6 tygodni, 6 dwugodzinnych treningów, technika, siła, motywacja i doskonała zabawa. To tylko mała część tego czego będą mogli doświadczyć uczestnicy.

Do tego kursu online, skoncentrowanego nad prawidłowym oddechem, aby pracować nad oddechem, aby służył nam jako legalny doping. Dzięki tej części nauczyć się można w jaki sposób rozgrzać swoje ciało tylko oddychając, jak na nizinach zrobić super trening wysokogórski, szybciej się regenerować, lepiej spać, budzić się z większą ilością energii, podnieść wydolność swego ciała i lepiej panować nad swym ciałem w warunkach wysokiego stresu, pokonać chrapanie, skutecznie przeciwdziałać astmie..

Dodatkowo zaplanowane są tematyczne warsztaty związane ze zdrowym żywieniem, podczas których będzie można zasięgnąć rady u wykwalifikowanego dietetyka sportowego.

Ważnym aspektem będzie możliwość wykonania specjalistycznego badania, potwierdzającego brak przeciwwskazań do uprawiania sportu.

Oprócz zajęć biegowych, uczestnicy mieliby możliwość 10x skorzystania z pływalni Olimpijczyk w kontekście regeneracji i pływania jako sportu uzupełniającego.

Zarówno zajęcie teoretyczne jak i praktyczne będą odbywały się na MOSiR.

W trakcie trwania projektu przewidywana jest organizacja Gali Sportów Wydolnościowych, na której przy udziale zaproszonego celebryty nastąpi uhonorowanie osób związanych z tematem, min. z propagowaniem sportów wydolnościowych.

Projekt rozpoczęty na początku grudnia 2019 zakończyłby się na początku kwietnia 2010 startem uczestników na Mistrzostwach Świata Amatorów na dystansie półmaratonu w Gdańsku.


7. Informacja o dostępności zadania dla mieszkańców

Dostępny dla chętnych, wykorzystanie bazy MOSiR w godzinach 8.00-21.00